Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2022

Report 10ης Αγωνιστικής / Αστραπή Μεσοποταμίας - Α.Σ. Παναργειακός 6-0

Μετά την διακοπή των εορτών η ομάδα μας επέστρεψε ορεξάτη και δειψασμένη για τη νίκη απέναντι στο μεγάλο της αντίπαλο, Παναργειακό. Η νίκη για την ομάδα του Μίμη Παπαδόπουλου ήταν μονόδρομος, μετά τις δυο συνεχής ήττες που είχε λίγο πριν την διακοπή των εορτών απέναντι σε Καστορία και Γραμμοχώρια.

Η Αστραπή κατέβηκε με σχήμα 4-5-1 με τον Τσαρούχα κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα μας η τετράδα αποτελούσε από τους Ξανθόπουλο, Τσακλίδη, Κράτσιο και Πολυχρονόπουλο. Στο κέντρο ο Παπαδόπουλος παρέταξε τους Νικολάου, Μηλιατης, Παλαιοδημος, Ταρελι και Κοκοβιδη και στην κορυφή της επίθεσης ο πρώτος σκόρερ της ομάδας ο Γρηγόρης Καραμανίδης.

Στο 6ο λεπτό η ομάδα μας μπήκε για πρώτη φορά στην περιοχή από τα δεξία με τον Νίκο Κοκοβίδη και με ένα ευθύβολο σουτ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Η ομάδα ασκήσε ψήλα στο δεύτερο μισό του γηπέδου το πρέσινγκ για να αναγκάσει τους παιχτές του Παναργειακού να κάνουν το λάθος. Στο 28ο λεπτό με σέντρα του Πάολο Ταρέλι και με την κεφαλία στην καρδιά της περιοχής από τον Ανέστη Παλαιοδήμο η ομαδα μας έκανε το 2-0. Η ομάδα του Παναργειακού προσπάθησε να αντιδράσει με ένα σουτ μέσα στην περιόχη περνόντας άουτ η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσαρούχα. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε 2-0 πηγαίνοντας για 6η φορά στα αποδυτήρια φέτος με υπέρ της σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας έδειξε ότι ήθελε να τελειώσει το παιχνίδι από νωρίς και βγήκε με καλή ψυχολογία βαζόντας το επόμενο γκολ τρια λεπτά μετά την έναρξη του ημιχρόνου με ατομική ενέργια από τον Γρηγόρη Καραμανίδη. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ομάδα μας με τον Νίκο Κοκοβίδη με σουτ έξω από την περιόχη διπλασίασε τα τέρματα του διαμορφώνοντας το 4-0.

Το 5-0 το έβαλε ο Τσακλίδης, μπήκε μετά από εκτέλεση φάουλ του Πάολο. Μετά από σέντρα η μπάλα πήγε έξω με τον Τσακλίδη να παίρνει την μπάλα και να την βάζει στα διχτύα. Το γκολ σε βίντεο:

Μετά από μια επέλαση του Πάολο κέρδισε το πέναλτι στο 80ο λεπτό. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μετά από απαίτηση του κόσμου ο Πάολο ανέλαβε το πέναλτι και σκόραρε εύστοχα από την άσπρη βούλα.

Το ματς διεκόπη δυο λεπτά αργότερα μετά τον σοβαρό τραυματισμό στον ώμο του τερματοφύλακα του Παναργειακού. Ευχόμαστε για τον νεαρό τερματοφύλακα ταχεία ανάρρωση.

Μετά την λήξη του παιχνιδιού βρίσκει την Αστραπή στην βαθμολογία τρίτη και είναι ισόβαθμοι με τον Παναργειακό με 20 βαθμούς με -7 από την κορυφή και έναν βαθμό πίσω από την Α.Ε. Γραμμοχωριών. Η Αστραπή την επόμενη αγωνιστική θα έχει ρεπό και σε δυο εβδομάδες θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια Βογατσικού στην έδρα της.