Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2020

Report Κυπέλλου 1η Αγων. Αστραπή & Ελπίδες [ Φωτογραφίες ]

Τα πρώτα επίσημα παιχνίδια της χρονιάς έδωσαν για φέτος οι Ελπιδές και Αστραπή για την πρώτη αγωνιστική για την πρώτη φάση του Κυπέλλου.
Οι δυο ομάδες της Μεσοποταμίας βρίσκονται στο ίδιο όμιλο έχοντας για αντίπαλους τους, τις ομάδες της Δόξας Αμπελοκήπων και του Παναργειακού.

Στις τρεις αγωνιστικές που θα γίνουν τα τρια αυτά Σαββατοκύριακα που ακολουθούν θα κρίνει τις δυο ομάδες που θα περάσουν στην επόμενη φάση.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έγινε στην πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου:

Σάββατο 26-09-2020 16:30 / Γήπεδο Μεσοποταμίας
Ελπίδες Μεσοποταμίας - Α.Σ. Παναργειακός 2-3(1-1)

Οι Ελπίδες κατέβηκαν στον πρώτο επίσημο του αγώνα με σύστημα 4-2-3-1 απέναντι στον Παναργειακό.

Η ομάδα μπήκε κάπως αποσβολωμένη στην αρχή και το εκμεταλλεύτηκε αυτό άριστα η ομάδα του Παναργειακού σκοράροντας στο 22ο λεπτό. Η ομάδα μας κατάφερε να ισοφαρίσει άμεσα στα επόμενα λεπτά με αυτογκόλ του Παναργειακού. Εγίναν κάποιες προσπάθειες από τις Ελπίδες, αλλά δεν κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλους του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο η ομαδά των Ελπίδων ήταν και πάλι κάπως μουδιασμένοι στα πρώτα λεπτά και δέχθηκε δυο γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών. Η ομάδα των Ελπίδων όμως κατάφερε να βρει το σθένος και να πιέζει όλο και περισσότερο τον Παναργειακό με αποτέλεσμα να τον λυγίσει και να κάνει το λάθος ο αμυντικός δίνοντας πέναλτι στην ομάδα μας. Με εύστοχο πέναλτι του Μανώλη Παπαθανασιάδη κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 2-3 και να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

Τα επόμενα δυο Σαββατοκυρίακα οι Ελπίδες έχουν την ευκαιρία να ξεπεράσουν το στραβοπάτημα απέναντι στον Παναργειακό και να τα παίξουν όλα για όλα για την πρόκριση. Στην επόμενη αγωνιστική Κυπέλλου οι Ελπίδες αντιμετωπίζουν την Δόξα Αμπελοκήπων και στην τελευταία την Αστραπή.

Δείτε αναλυτικά την Βαθμολογία και το πρόγραμμα των Ελπίδων στο Κύπελλο εδώ.

Αστραπή Μεσοποταμίας - Δόξα Αμπελοκήπων 2-2 (2-0)

Η Αστραπή αντιμετώπισε στην πρώτη αγωνιστική του κυπέλλου την Δόξα Αμπελοκήπων στην έδρα της, με τον Μίμη Παπαδόπουλο να παρατάσει την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο με σύστημα 3-4-2-1.

Το ματς δεν ξεκίνησε και το καλά για την ομάδα μας που έπρεπε να κάνει αναγκαστική αλλαγή τον Γιάννη Τάσιο μιας και αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην θέση του πέρασε ο Χρήστος Ξανθόπουλος. Παρόλα αυτά η ομάδα μας αμέσα πέρασε στην αντεπίθεση και κέρδισε πέναλτι στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Πάολο Ταρέλι έκανε το 1-0. Η ομάδα της Αστραπής έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, με εκτελεστή στο φάουλ έξω από την περιοχή τον Γρηγόρη Καραμανίδη, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 38ο λεπτό ο Πάολο Ταρέλι διπλασίασε τα τέρματα του κάνοντας το 2-0 για την ομάδα μας.

Στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε ο Λάζαρος Καραμανίδης στην θέση του Νίκου Βασιλειάδη. Μετά από λίγα λεπτά ολοκλήρωσε τις αλλαγές του ο προπονητής της Αστραπής περνώντας στο παιχνίδι τους Κρομλίδη, Παλαιόδημο και Πασόλη στις θέσεις των Ταρέλι, Ξανθόπουλου και Σίμου αντίστοιχα.

Στο τελευταιο δεκάλεπτο η ομάδα μας φάνηκε να επιρρέαζεται από το σκορ και να χαλαρώνει αδικαιλόγητα δίνοντας την ευκαιρία σε διάστημα τριών λεπτών στην Δόξα να ισοφαρίσει το ματς σε 2-2. Οι σκόρερ της Δόξας ήταν ο Τριφόπουλος στο 2-1 και ο Μπάνας στο 2-2. Έτσι το τελικό αποτέλεσμα μετά από αυτό το μέτριο παιχνίδι από πλευράς Αστραπής ήταν το 2-2

Τα επόμενο Σάββατο η Αστραπή θα αντιμετωπίσει μέσα στο Αργός Ορεστικό την πρωτοπώρο της βαθμολογίας τον Παναργειακό. Για να αποκτήσει την ευκαιρία να τερματίσει πρώτη στον όμιλο, θα πρέπει να φύγει με την νίκη από το Άργος.

Δείτε αναλυτικά την Βαθμολογία και το πρόγραμμα της Αστραπής στο Κύπελλο εδώ.